Ana Sayfa/Blog

BLOG

Cafe Açmak için Gerekli Malzemeler
Günümüzde birçok kişinin ortak hayali cafe açmak. Hayal etmesi kolay fakat gerçeğe dönüştürüp uygulaması zor bir iş olan cafe işletmeciliği birçok resmi belge, malzeme, sermaya ve orijinal fikirlere sahip olmayı gerektirir. Artık etrafımızda farklı konseptlerde bir süre cafe var. Ayrıca eskiye göre maliyetler de fazla. Ancak tabii ki doğru bir planla kurulan ve iyi bir stratejiyle işletilen bir cafeden oldukça yüksek kazançlar elde edilebilir.

Küçük işletmelerin sayısı arttıkça cafeler arasındaki rekabet ortamı da kızışmış durumda. Cafe işletmecileri daha çok ilgi görmek, tercih edilmek ve maddi kazanç elde etmek için mekanın menüsünden atmosferine kadar bir sürü yenilik düşünmektedir. Cafeden para kazanmak için büyük işletmeler gibi bir zincir olmaya gerek yok. Doğru adımlar atılırsa birçok kahve zinciri mağazasından bile daha çok para kazanılabilir.
Nereden Başlanmalı, Neler Yapılmalıdır?
• Öncelikle yalnızca orijinal bir fikrinizin olmasının sizi uzun vadeli bir işletmeci yapmayacağını bilin. Büyük bir yatırım yapmanız gerekecektir. Bu nedenle bir ya da birkaç ortakla bu işe girişmeniz sizin yararınıza olabilir.

• Tüm giderlerinizi her ayrıntısını düşünerek hesaplayın. Gerekli krediler için başvurunuzu yapın. Devlet desteği için projenizi zamanında sunun. İşletme sermayenizin güvence altında olduğunu bilmeniz hayallerinize giden yolda tökezlemenizi engeller.

• İş planınızı yaparken resmi kurumlarla iletişiminizi sıkı tutun. Gerekli olan tüm belgeleri, izinleri, ruhsatları ve sigortaları aldığınızdan emin olun. Sonraki aşamalarda ayağınıza dolaşacak engeller yaratmamış olursunuz.

• Cafeniz şu an sadece hayallerinizde var olsa bile iş ve pazarlama planlarınızı şimdiden tasarlamaya başlayın. Adımlarınızı, eylem planınızı, yönetmeniz gereken alanları yazın.

• Tarzınızı ve tanıtım malzemelerinizi şekillendirin. Bu tanıtım malzemelerine logonuz, görselleriniz, kartvizitleriniz dahildir. Dekorasyonunuzdan menünüze dek tüm tasarımları, renkleri, şekilleri belirleyin, yalnız diğer işletmelerin kurum kimliklerini kopyalamamaya özen gösterin. Özgünlük sizi birkaç adım öne çıkaracaktır.

• Mekan araştırmalarınızda yelpazenizi geniş tutun. Birçok seçenek görmeniz mükemmel olana yaklaşmanızı sağlayabilir. Bütçenize ve işletme pazarınıza en uygun mekanı seçerseniz diğer harcamalar için de bütçenizi zorlamamış olursunuz. Cafeniz için seçtiğiniz mekan daha önce de bir cafe işletmesi olarak kullanılmışsa bu sizin için avantaj olabilir. Çünkü mekanın içi kullanımınıza uygun olabilir. Ayrıca insanlar orayı bir cafe olarak görmeye alışık olurlar ve yeni bir cafeye alışmaları uzun sürmez.

• Menünüzü oluşturmayı ihmal etmeyin. Cafenizin nasıl bir çizgide ilerleyeceğinin en önemli göstergesi nasıl hizmet vereceğinizdir. Bunu belirlerseniz çoğu adımda kararlarınızı almak için yol gösterici ve belirleyicileriniz olacaktır.
Cafe Açmak İçin Gerekli Malzemeler
Cafe açmak için gereken araç ve gereçlerden çok uzun bir liste yapılabilir. Biz başlıca gereksinimlerinize göz atalım;

• Masa, sandalye, stant
• Pos makinesi, yazar kasa, adisyon, fatura
• Masalar için; masa numarası, masa üstü menüsü, peçetelik, aksesuar, sosluk
• Mutfak için; tepsi, buz kovası, shaker, izolasyonlu buz konteyneri, ekmek sepeti, tava, tencere, mikser
• Makineler; bulaşık makinesi, soğuk dolabı, dondurucu, fritöz, fırın, tost makinesi, kahve makinesi, buz makinesi, blender
• Müşterilere sunmak için; çatal bıçak takımı, fincan, bardak (içki bardağı, su bardağı vs.), tabak

Cafe Açmanın Maliyeti
Cafe açmak epey maliyetli bir iştir. Tabii bu maliyet maliyetlerin hangi kalemlerde daha fazla olacağı size bağlı. Elit bir muhitte açmak istediğiniz cafenin en büyük gideri iş yeri kirası vb. harcamalar olacaktır. Daha ortalama bir semtte açacağınız bir cafenin ise dekorasyonuna daha çok bütçe ayırabilirsiniz.
Cafe açmanın birçok değişkeni vardır. Bunlardan biri mekandır. Bir işletme açacaksınız öncelikle işletmenizin konseptine uygun olarak tuttuğunuz bir mekanınızın olması gerekir. Tutacağınız mekanın büyüklüğü, konumu, yapılması gereken tadilatlar vs. açılış maliyetini doğrudan etkileyen faktörlerdir. Bunun dışında kiralayacağınız mekanla ilgili ödemeniz gereken bazı vergiler ve harçların da önemi büyük.

Cafe açmak karlı bir yatırımdır. Hem şık hem de yaratıcı bir sahip olan cafenin sektörde tutunamaması için hiçbir sebep yok. Konseptinizin farkı, sizi diğerlerinden ayıran bir yanınızın olması şart. Cafeniz için farklı ve orijinal fikirler ortaya koyamazsanız bu alanda tutunma olasılığınız da düşüş gösterecektir. Cafeniz var olan tekrarlamaktan daha ileri gitmelidir.

Bir cafe için olmazsa olmaz olarak görülebilecek malzemelerin aşağı yukarı fiyatları, cafe açma maliyeti ne kadar sorusunun bir kısmına cevap olabilir. Ancak yukarıdaki listede yer alan ürünlerin markasına, kalitesine, özelliklerine göre fiyatları da değişecektir.
Uniqe designs for uniqe places...
ADRES

Aşık Veysel Mh. 4001 Sk. No:10 Karabağlar-İzmir
TELEFON

0232 2655100 / 0232 2652100 / 0532 4506092
MAIL

info@polatmutfak.com