Ana Sayfa/Blog

BLOG

Cafe Açmak İçin KOSGEB
Cafe açmak, küçük ya da büyük işletme sahibi olmak gibi planlarınız varsa ve bunun için finansal desteğe ihtiyaç duyuyorsanız KOSGEB desteği ve kredi yardımlarınızı kullanabilirsiniz. Devletten alabileceğiniz bu destekler sizin cafe, kafeterya, çay bahçesi gibi işletmeler açmanız için kolaylık sağlayacaktır. Devlet bu işletmelerden birini açmak isteyen herkese "KOSGEB kredisi ile cafe açmak için iş planı" hazırlaması, sunması ve onay alması şartı ile hibe vermektedir. Sizin için önemli olan cafenizin konseptine karar vermektir. İsterseniz sıfırdan kendinize yeni bir tarz ve dekorasyon oluşturabilirsiniz. İsterseniz de bir cafenin bayiliğini alabilirsiniz. KOSGEB kredisi ikisi için de size hibe verebilir.

KOSGEB destekli cafe açanlar için de gerekli evraklar ve adımlar bulunmaktadır. Öncelikle cafeniz için gerekli garantiyi sağlamak için sigorta yaptırın. Yaptırdığınız sigorta poliçesinin kapsaması gereken hususlar destek almanız için önemlidir. Bu sigortada itfaiyeden tüm önemlerin alınmış olduğuna dair belge yer almalı. Yangın tüpü faturası, ikametgah, sağlık bakanlığından onay alındığına dair belge, iki adet vesikalık fotoğraf, kira sözleşmesi ya da mekanı satın aldıysanız tapu fotokopisi, vergi levhası, esnaf ve sanatkarlar odasına kayıtlı iseniz bunu kanıtlayan bir belge, vergi ödemelerinize dair belgeler, muhasebeciniz tarafından hazırlanmış olan belgeler, KOSGEB desteği almanız için elinizde bulundurmanız gereken belgeler arasındadır.
KOSGEB Desteği Ne Kadar?
KOSGEB, cafe açmak için hibe başvurusu yapıp onaylanan kişilere 50 bin lira hibe ve 100 bin lira faizsiz kredi vermektedir. Alacağınız desteğin ya da kredinin miktarı KOSGEB destek paketlerine göre de değişmektedir. Örneğin KOSGEB'in KOBİGEL paketine başvurup onay alırsanız geri ödemesiz 200 bin lira hibe ve faizsiz 400 bin lira kredi alabilirsiniz.
KOSGEB Başvuruları Nasıl Yapılır?
KOSGEB'den hibe ya da kredi almak için öncelikle alanınızla ilgili KOSGEB kurslarını tamamlamanız gerekmektedir. İşe kurs tarihlerini takip ederek başlayabilirsiniz. Kurstaki eğitiminizi tamamlayıp iyi bir iş planlaması yaptıktan sonra KOSGEB cafe açma kredisi iş planınızı KOSGEB'in onayına sunun. İş planı örneğiniz kurum tarafından incelemeye alınacaktır. Eğer farklı, ihtiyaca yönelik ve üretim yapabilecek bir iş fikriniz olduğu düşünülürse kuruluş tarafından onay alırsınız.

İş planı örneklerini adım adım takip ederek kendi iş planınızı oluşturmanız sizin için faydalı olur. Muhtemel yanlış adımların önüne geçmiş olursunuz. Bunun için açılmış danışmanlık firmalarına başvurabilirsiniz. İş planınızda kararlı görünmelisiniz. Kuruluş yetkililerinin tereddüte düşeceği bir durum yaratmamalısınız. Ayrıntılı bir iş planı oluşturmanız güven kazanmanızı sağlar. Bütçe planlamanız hayali görünmemelidir. KOSGEB başvuru adımları şöyle sıralanabilir:

• Kurs tarihlerini takip edin, kursa katılıp sertifikanızı alın,
• Girişiminizin projesini oluşturun,
• KOSGEB başvurunuzu yapın ve ön onayı alın.
• Cafenizi açın ve tüm harcamalarınızı faturalandırın.
Cafe Açmak İçin Kredi
Cafe açmak için oluşturduğunuz nakit sermayenin yanı sıra hibe, devlet destekli kredi ya da özel banka kredisi almak isteyebilirsiniz. Faizsiz esnaf kredisi alarak küçük işletme açmak isteyen girişimciler devlet destekli krediden faydalanabilir ya da özel bankalara başvurabilirler. Küçük bir işletme açmayı planlıyorsanız vergiye tabi olacaksınız. Basit usulde olan işletmelerin vergi miktarları ve muhasebeci giderleri düşüktür. Buna rağmen şirket ödemeleri yüksektir.

Limited şirket için 10 bin lira sermaye gerekirken kurulum için 3 bin lira kadar bir maliyete ihtiyacınız olacak. Şahıs şirketlerinin açma süresi daha kısa (bir gün) ve ücreti daha düşüktür (500 lira). Tüm bu giderleri devletten ya da özel bankalardan aldığınız iş yeri açma kredisi ile karşılayabilirsiniz.
Kredi Almak İçin Gerekli Belgeler
Özel bankalar birçok değişkene göre kredi açılış miktarını belirler. Bunlar, şirketin ya da iş yerinin türüne ve tüzel kredi notuna göre değişen faiz oranları ve kredi miktarlarıdır. Eğer adını duyurmuş ve güvenilir bir iş yeri sahibiyseniz ya da böyle bir şirketin ortağıysanız kredi almanız, iş yeri açmanız ya da bayilik almanız çok kolay olur. Kredi almak için gerekli belgeler ise aşağıdaki gibidir:

• İmza beyanları
• Muhasebeci vekaleti
• İkametgah
• Fatura belgesi
• Kira ve tapu belgeleri
• Mevcut iş yeriniz ya da şirketiniz varsa buna dair belgeler
Uniqe designs for uniqe places...
ADRES

Aşık Veysel Mh. 4001 Sk. No:10 Karabağlar-İzmir
TELEFON

0232 2655100 / 0232 2652100 / 0532 4506092
MAIL

info@polatmutfak.com