Ana Sayfa/Blog

BLOG

Döner Salonu Açmak
Türkiye dünyanın döner konusunda en gelişmiş ülkelerinden biri. Hemen hemen her sokak başında bir Dönerci bulmak mümkün. Bu nedenle Türkiye'de Tavuk veya Et Döner Salonu açmak hemen hemen birçok girişimcinin ilgisini çeken bir konu. Bu rehberimizde Döner Salonu açmak için gerekli bütün bilgilere yer vereceğiz.

Öncelikle Döner Salonu açmak için bir Dönerci ustasına ihtiyacımız bulunuyor. Eğer bir döner ustanız yoksa, Döner Salonu açmak pek mümkün değil. Döner ustası olmak istiyorsanız başka bir dönercide en az 1 sene çalışmalısınız. Birçok inceliği bulunan ve lezzetli bir döner çıkartmak için yoğun çaba göstermeniz gerektiğini unutmayın. Bu nedenle bu işi 1-2 haftada öğrenme şansınız yok.
BİLİNMESİ GEREKENLER
Döner ustaları kendi maharetlerini de kullanarak farklı lezzetler ortaya çıkararak Döner salonunuzu ilgi çekici hale getirebilmektedir. Eğer döner salonu açmak istiyorsunuz öncelikle güzel bir yerde bir dükkan kiralamanız gerekecek. Kiraladığınız dükkanın işlek bir noktada bulunması gerekiyor. Türkiye'de hemen hemen bütün dönerciler masraflarını kısa bir müşteri kitlesi ile bile çıkartabilmektedir. Döner salonlarının gelişmesi için sadece küçük bir reklama ihtiyacı vardır. Ardından dönerinizin lezzetine göre müşteri potansiyeliniz her geçen gün artış gösterir. Özellikle Öğle saatlerinde tüketilen döner yılın 365 günü yüksek satış rakamlarına sahip bir yiyecektir.

Döner salonlarına gelen müşteriler lezzet ve temizlik konusu dışında çok arayışlar içerisinde bulunmaz. Ayrıca kışın sıcak yazın serin bir ortam sağlamanız da size ek müşteriler kazandıracaktır. Döner salonlarında ortalama olarak 5 kişi çalışır. Biri döner ustası, biri mutfakta ikisi servis elemanı 1'i de dışarıya servis götüren eleman olması gerekir.

Döner salonlarını açanlara en önemli tavsiyemiz işlek ve ferah bir nokta bulunmalıdır. Kısa sürede iş yapan bir döner Salonu'nun en büyük özelliği insanların sık sık yürüdüğü yollardaki döner salonlarıdır. Ayrıca araç yoğunluğunun bulunduğu alanlar da tercih edilebilir.
DÖNER SALONU NASIL AÇILIR
Döner Salonu açmak istiyorsunuz Öncelikle bir dükkan kiraladıktan sonra bulunduğumuz belediyeye giderek ruhsat almanız gerekiyor. Ruhsatı aldıktan sonra vergi dairesine gidip vergi levhası çıkartmanız gerekecek. Ve son olarak Gıda ve Tarım Bakanlığı'na giderek işyerinizin gıda satışı yapması konusunda gerekli şeyleri öğrenmeniz ve bunları dükkanınıza uygulamanız gerekecektir.

Bu resmi işlemleri tamamladıktan sonra bir iş planı hazırlamanız döner salonunuzun kısa sürede gelişmesi için çok önemlidir. İş planı hazırlamak için aşağıdaki adımlara göz atın ve bunları sağlayıp sağlayamayacağınızı inceleyin.
DÜKKAN DİZAYNI
Döner Salonu'nu açtıktan sonra dükkanımızı Dizayn etmeniz için bazı malzemelere ihtiyacınız olacak. Ortalama bir döner salonunda 6 masa, 24 koltuk, bir hesap masası, döner malzemeleri, döner bölmesi, mutfak bölümü ve lavabo bulunmalıdır. Mutfak ve lavabo bölümlerinin birbirinden uzak olması büyük önem taşıyor. Bu malzemeler dışında dükkanımızın dizaynını gerçekleştirmek tamamen sizin hayal gücünüze bağlı. Yeni fikirler elde etmek için müşteri gibi şehrimizde bulunan başka döner salonlarına ziyaret etmeyi kesinlikle unutmayın.
ÜRÜN TEDARİĞİ
Döner salonlarında günlük, haftalık ve aylık olarak bazı ürünlere ihtiyacınız olacak. Döner ustası istihdamı gerçekleştirdikten sonra, döner ustanız size döner için gerekli olacak bütün malzemeleri belirtecektir. Bu malzemelerin bazısı günlük, bazısı haftalık ve bazısı da aylık olarak satın alınmalıdır. Bu ürünleri sorunsuz ve ucuz bir şekilde satın almak için şehrimizde bulunan toptancılar sitesine gitmeniz gerekiyor. Buradaki toptancılar ile sözleşme imzalayarak bu ürünlerin size istediğiniz periyotta ulaştırılmasını sağlamalısınız. Son olarak bir ekmek fırını ile anlaşarak saatlik ekmek ihtiyacını sıcak bir şekilde karşılamalısınız. Malzemelerin herhangi bir şekilde sekteye uğramaması için bu tür anlaşmaları ciddi ve yazılı olarak yapmayı unutmayın.
EN ÖNEMLİ ŞEY LEZZET ve TEMİZLİK
Para kazandıran ve müşteri potansiyelini her geçen gün arttıran döner salonlarında mutlaka lezzetli bir döner ve temiz bir ortam sağlanmalıdır. Bu iki özelliğe sahip olmayan bir döner solununun kısa ve uzun vadede para kazanma şansı yoktur. Özellikle temizlik konusunda sıkıntı yaşayan işyerleri Gıda Bakanlığı denetimlerinde kapatılma tehlikesiyle de karşı karşıyadır.

Dönerin lezzetli olması için yine şehrimizde bulunan diğer döner salonlarında satılan dönerlerin tadına göz atabilirsiniz. Bu dönerlerin lezzetli olup olmamasının bir nedeni de ürünlerinizin günlük ve taze olup olmamasıdır. Ürünlerinizi günlük ve taze bir şekilde almaya mutlaka özen gösterin.

Ayrıca döner salonlarında Müşterilerinize sıcakkanlı güleryüzlü davranmayı ihmal etmeyin. Yemek bir ihtiyaçtır ve bu nedenle dükkanımıza bir kez gelen müşteri potansiyel olarak sizin devamlı müşteriniz olabilir. Onların dükkanınıza bir daha gelmesi için mutlaka çaba göstermeyi unutmayın. Sadece 50 - 60 sabit bir müşteri kitlesine dahi ulaşmanız kısa vadede bütün masraflarını karşılamaya yeterlidir.
DÖNER SALONLARI KARLI MI - NE KADAR KAZANDIRIR
Döner salonlarında kar potansiyeli Ortalama olarak toplam cironun %30'u civarındadır. Eğer kiranız çok yüksek değilse ve istihdam ettiğiniz personel ortalama bir maaş alıyorsa gün sonunda elde ettiğiniz tüm cironun yüzde 30'u kardır. Ortalama bir döner salonu günlük 300 - 400 döner satışı gerçekleştirir. Ortalama olarak 10 liradan satılan bu dönerler gün sonunda size 3000 ile 4000 lira arası ciro sağlayacaktır. Ay sonu hesabı yapmak gerekirse yaklaşık olarak ay sonunda 90 bin ile 120 bin lira arası ciro elde edeceksiniz. Tüm masraflarınızı çıkarttıktan sonra yaklaşık olarak 20 ile 30 bin lira arası kar elde edebilirsiniz. Ancak birçok döner salonunda farklı masraflar bulunması nedeniyle bu hesabı ayrıca gider ve gelir kalemleri üzerinden hesaplamanız gerekecek.
Uniqe designs for uniqe places...
ADRES

Aşık Veysel Mh. 4001 Sk. No:10 Karabağlar-İzmir
TELEFON

0232 2655100 / 0232 2652100 / 0532 4506092
MAIL

info@polatmutfak.com