Ana Sayfa/Endüstriyel Havalandırma

ENDÜSTRİYEL HAVALANDIRMA

Mutfaklarda Havalandırma Elemanlarının Seçimi

Mutfak havalandırması genel havalandırma uygulamalarından farklı olarak özel kurallara tabidir. Ortamda oluşan sıcak ve yağ içeri yüksek egzoz havası ile ihtiyaç duyulan yüksek miktardaki ve düşük hızdaki taze hava bu tür projelerin itina ile ele alınmasını gerektirmektedir. Öte yandan malzeme ve ekipman seçimi ortamın konforu ve hijyeni açsından çok büyük bir önem arz etmektedir. Bu yüzden mutfak havalandırma uygulamaları projelendirilirken aşağıda belirtilen noktalara ve cihaz seçimlerine dikkat etmek gerekmektedir. Bu yazımızda bu tür projelerde kullanılan belli başlı havalandırma elemanlarını tanıyıp seçimleri üzerinde duracağız.

Davlumbaz

Mutfak havalandırmasının ana elamanı olan davlumbazları bu yazıda kısaca özetleyeceğiz. Sonraki yazılarımızda davlumbazları ayrıntılı olarak inceleme fırsatımız olacak. Davlumbazı, pişirmenin olduğu bölgede oluşan egzoz havasını ortamdan uzaklaştırmak için kullanılan havalandırma ekipmanı olarak tanımlayabiliriz. Birçok farklı türü olmasıyla birlikte temelde aynı işlevi yapmak amacıyla kullanırlar:

Altında oluşan egzoz havasını ortamdan uzaklaştırmak.
Davlumbaz
Davlumbazların sınıflandırılması şu şekilde yapılmaktadır:

Kullanım yerlerine göre, konumlarına göre ve yakalama verimlerine göre. Bunlardan farklı olarak filtreli, filtresiz, yoğuşmalı, yıkamalı vb. gibi farklı sınıflandırmalar da yapılmakla birlikte, yaygın olarak kullanılan sınıflandırma yukarıda bahsedildiği gibidir.

Kullanım yerlerine göre davlumbazları ikiye ayırabiliriz:
Sıcak işlem ve soğuk işlem davlumbazları. Sıcak işlem davlumbazları mutfaklarda pişirmenin ve yemek servisinin yapıldığı yerlerde kullanılır. Bu davlumbaz altında ocak, fırın, fritöz gibi pişirme ekipmanları yer alır. Soğuk işlem davlumbazları ise bulaşıkhane ve çamaşırhane gibi sadece buhar çıkışının olduğu yerlerde kullanılmaktadır. Amaçları ortamda oluşan nemli havayı uzaklaştırmaktır.

Konumlarına göre davlumbazları ise dörde ayırabiliriz:  Duvar tipi, ada tipi, yakın tip ve kaş tipi.
En yaygın kullanılan davlumbaz duvar tipidir. Bir kenarı duvara yapışık olan bu davlumbazlarda egzoz kabiliyeti oldukça yüksektir. Davlumbazın diğer iki kenarı da kapatılarak verimi daha da arttırılabilir.
Duvar Tipi Davlumbaz
Diğer bir davlumbaz tipi ada davlumbazlarıdır. Bu davlumbazlar orta tip diye de adlandırılırlar ve dört tarafları açıktır. Filtreleri orta bölüme yerleştirilmiştir. Dört tarafı açık pişirmenin olduğu genelde büyük grupların üzerinde bulunurlar
Ada Tipi Davlumbaz
Yakın tip davlumbazlar yoğun ısı ve duman çıkışı bulunan ızgara işlemlerinin olduğu yerlerde kullanılmaktadırlar. Davlumbaz pişirmenin olduğu yere yakın konumlandırılır ve pişirme işlemi sırasında oluşan duman hızlı bir şekilde davlumbaza doğru çekilir.
Yakın Tip Davlumbaz
Son davlumbaz kaş tipi davlumbazdır. Genelde fırın ve benzeri pişiricilerin üzerinde kullanılır. Davlumbaz fırın kapağının hemen üzerine yerleştirilir
Kaş Tipi Davlumbaz
Uniqe designs for uniqe places...
ADRES

Aşık Veysel Mh. 4001 Sk. No:10 Karabağlar-İzmir
TELEFON

0232 2655100 / 0232 2652100 / 0532 4506092
MAIL

info@polatmutfak.com