Ana Sayfa/Blog

BLOG

Yükselen Trend: Yeni Nesil Lokmacı Açmak
Son dönemde sosyal medyanın etkisiyle birlikte en hızlı yükselen iş trendlerinden biri de Yeni Nesil Lokma Tatlısı'na yönelik cafe, seyyar tezgah ve çeşitli pastaneler.

Un, maya ve tuz ile hazırlanıp, yağda kızartıldıktan sonra şerbet ile tatlandırılarak satılan geleneksel lokma tatlısını bilmeyeniniz yoktur. Ancak yaklaşık 1 yıldır geleneksel şerbetli lokmanın yerine yeni nesil lokma tatlısı piyasaya çıktı. Yeni nesilin eski nesil lokma tatlısından en büyük farkı ise lokmanın içerisine konulan çikolata veya krem malzeme. Aradaki farkın bu kadar basit olmasına rağmen, geleneksel lokmaya göre yeni nesil lokmalar 5 kat daha pahalı satılıyor.

Türkiye'de son dönemin en popüler tatlılarından olan yeni nesil lokma tatlısı aynı zamanda karlı bir iş fikri. Özellikle büyük şehirlerde ve küçük şehirlerin - ilçelerin yürüyüş yollarında ve ülkedeki tüm AVM'lerde yeni nesil lokma tatlılarına yönelik tüm işlerde önemli düzeyde ciro elde ediliyor. Bu doğrultuda düşük sermayeli olarak da kurulabilen bu iş fikrini öneriyoruz.
LOKMA TATLICISI AÇMAK
Lokma tatlıcısı açmak düşündüğünüzden daha kolaydır. Uygun ve insanların yürüyüş için sık kullandığı bir alanda minimum 30 metrekare alana sahip bir dükkan bulduktan sonra şu ekipmanlar ile bir lokmacı açabiliyorsunuz;

• Yeni Nesil Lokma Tezgahı
• Lokma Dolgu Pompası
• Lokma Kızartma Ocağı
• Malzemeler için dondurucu - buzdolabı
• Dükkanın büyüklüğüne göre masa - sandalyeler
• Mutfak malzemeleri
• Özellikle şık servis tabakları

Bir lokmacı açmak bu kadar kolay!

Ortalama olarak dükkanın dizaynı HARİÇ 50 bin liralık sermayeye ihtiyacınız olacak. Dükkan dizaynı ve dekorasyonunu kendi bütçenize göre şekillendirebilirsiniz.

Bu sektör henüz yeni olduğu için elbette yeni nesil lokma ustası bulmak düşündüğünüzden zor olabilir. Ancak tatlı sektöründe deneyim sahibi olanlar kısa sürede denemeler ile eşsiz bir tarif ortaya koyabiliyor. Ek olarak Youtube'de yerli yabancı birçok lokma tatlısı tarifi bulabilmek mümkün.
NE KADAR KAZANDIRIYOR?
Yeni nesil lokmacıların sattığı lokmalarda kar marjı ortalama yüzde 55 civarında bulunuyor. Ortalama düzeyde iş yapan bir lokmacı ay sonunda 14 bin ila 25 bin lira arasında gelir sağlıyor. Kira, personel, maliyet ve diğer masraflar göz önüne alındığında net kar olarak 10 bin lira civarını göstermek mümkün. Ancak elbette lokmacıların ortalama düzeyde iş sağlayabilmesi için de yoğun çaba gerekiyor. Özellikle bu marjları sağlayabilmek için AVM'lerde önemli bir köşe başında yer almak kritik öneme sahip bir konu.
BAYİLİK FIRSATI
Türkiye'de son birkaç yılın en önemli iş trendleri arasında yer alan lokma tatlıcılarına yönelik kısa sürede onlarca firma tarafından bayilik fırsatı sağlanmaya başlandı.

Bu firmaların bayilik bedelleri 10 bin lira ile 200 bin lira arasında değişiklik gösteriyor. Tüm firmalarda ise kar marjları birbirine yakın. Hemen hemen tüm firmalar yeni kurulduğu ve sektörde payını artırmak için bayilik koşullarında esnek davranıyor. Bu nedenle bu sektörde bayilik alarak ilerlemeyi planlıyorsanız 2019 yılı içerisinde değerlendirmenizi hızlandırmanızı öneriyoruz.
POLAT MUTFAK OLARAK,
Kendi üretimimiz olan Yeni Nesil Lokma tezgahlarımız işletmenizin vazgeçilmezi haline gelecek. Düşük elektrik tüketimi ve yüksek verimi sayesinde kazancınızı kısa süre arttırıp, yatırım maliyetinizi çıkartabileceksiniz. Kullandığımız dayanıklı malzemeler sayesinde uzun yıllar sorunsuz şekilde beklentiniz karşılanacaktır. İster franchise ister yeni çatığınız bir işletmeniz olsun, konseptiniz neyi gerektiriyor ise özel tasarım ve ölçüler ile yanınızdayız. Ürünlerimiz hakkında daha detaylı bilgi için aşağıdaki linke tıklayabilirsiniz.
Uniqe designs for uniqe places...
ADRES

Aşık Veysel Mh. 4001 Sk. No:10 Karabağlar-İzmir
TELEFON

0232 2655100 / 0232 2652100 / 0532 4506092
MAIL

info@polatmutfak.com