Ana Sayfa/Design

DESIGN


Endüstriyel bir mutfağın tasarımı sırasında alanın kullanımı veya işletmenin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurma gibi unsurlar önemlidir. Endüstriyel mutfağın sahip olacağı makinalar kuruma göre değişir.

Günümüzde HORECA sektöründeki profesyoneller bir endüstriyel mutfak tasarlama ile karşı karşıya kaldıklarında aşağıdaki soruyu kendilerine sormalıdırlar: Mümkün olan en etkin şekilde olması için bu alanı en iyi nasıl kullanabilirim? Bu unsura öncelik vererek bir endüstriyel mutfaktan maksimum etkinliği elde etme amacı ile dikkate alınması gereken belli başlı unsurlar bulunmaktadır:

1. İşletmenin olasılık ve ihtiyaçlarını analiz etme: mutfağın güzel bir tasarıma sahip olması maksimum faydayı elde etmek için önemlidir. Önceden yapılan bu çalışma ile hangi cihazların kurulumunun yapılacağı, farklı alanların nasıl değerlendirileceği, erişimin alanlarının nerede olacağı, uzatma ve bağlantıların nereden geçeceği belirlenir.

2. Mevcut alanı en iyi şekilde kullanma:
işletmenin olasılık ve ihtiyaçlarını analiz ettikten sonra mevcut alanda işletmenin tasarım türüne bağlı olarak kullanılacak makinaların boyutlarına ve kapasitelerine karar verilmelidir.

3. Doğru bir dağılımı düşünme:
mutfağı oluşturacak kısım ve bölgeleri sınırlayarak organizasyon ve iş akışını kolaylaştıran bir dağılım kurmak çok önemlidir: resepsiyon, depo ve bölmeler, hazırlıklar, pişirme, dağılım ve sunum, yıkama, tencere ve tabakların saklanması...

4. Mutfağı uygun makinalarla donatın:
işletmeye göre bir kurulumun kriterleri birbirinden önemli derecede farklıdır. Her gün birçok farklı yemeğin piştiği menülü bir restoran ise açık ateş, ızgara, karışık fırınlar veya pişiriciler gibi unsurlar vazgeçilmezdir. Buna karşılık büyük üretim odaklı endüstriyel bir mutfak söz konusu ise büyük kapasiteli tencereler, kızartıcılar ve tavalar, büyük fırınların yanında devamlı şekilde yıkamak için bant sistemine sahip yıkayıcılar  düşünülmelidir.

5. Her durumda uygun materyalleri seçin: paslanmaz çelik mükemmellik elde etmek için en iyi materyaldir. Dayanıklılığı ve kalitesi uzun yıllar boyunca her çalışma ortamında ürünlerin ömürlerinin uzun olmasını sağlar, bu tarz kuruluşlara önemli yatırım yapıldığı düşünüldüğünde profesyoneller için bu unsur oldukça önemlidir. Ayrıca paslanmaz çelik en iyi düzeyde hijyen, sağlık, temizlik koşulları ve oldukça geniş olasılık çeşitliliği sunar. Aynı zamanda pirinç (brülörde), eritilmiş demir (ızgara ve plakalar), kromlu çelik (kavurma ızgaraları) gibi diğer türlü materyallerin de farklı kullanım alanlarında kullanılması göz önüne alınmalıdır.

6. Bileşenler için bir tasarım seçin: profesyonel bir tasarım parçaların hijyen ve bakım işlemlerinin daha kolay yapılmasına imkan verir, bu şekilde bir arıza halinde çalışma sürecini durdurmayan ve rutin işlemlerin gecikmesine neden olmayan bir şekilde parçaların çıkarılması ve değiştirilmesi daha kolay olur.

7. Hijyen ve temizliği artırın:
her türlü yiyecek işinde hijyen çok önemlidir, ancak endüstriyel mutfaklar alanında özel bir başrole sahiptir. Çalışanın gözü önünde bulunan besin artıklarının ve kirliliğin temizlenmesinin yanında temizlik çalışmalarında düğmelerde, çıkış alanlarında, oluk ve boşluklarda biriken kir gibi mutfağın içinde görülmeyen kalıntıların da temizlenmesi gerekir.

8. Uygun teknolojiyi seçin: eğer mümkünse görevlerin bilgisayarlı ortamda gerçekleşmesi gerekir, bu şekilde profesyonel kişilerin işlerini  kolaylaştırarak günlük işlerin büyük bir kısmını programlayabilir ve hızlandırabilirsiniz. Makinalara yerleştirilmiş olan HACCP sistemi sayesinde karışık fırın veya karıştırıcılarda elektronik programların kullanılması açma ve kapama sistemlerinin sürelerinin belirlenmesi veya servis için restorandaki görevlerin bilgisayar ortamına alınması bile işin etkinliğini artırmaya ve işin daha verimli olmasına yardımcı olur.
/// BLOG
Cafe Açmak İçin Gerekli Belgeler
15.02.2019
Bir mekan sahibi olmak için en zorlu adımlardan biri de gerekli izinleri almaktır. Öncelikle mekanınızı nerede kiraladıysanız ya da satın aldaysanız gerekli belgeleri de oranın belediyesinden almanız gerekir. İstenilen belgeler belediyelere göre değişmekle beraber aşağıda yer alanlar tüm belediyeler tarafında istenmektedir. Dükkanı belirledikten sonra cafeniz için gerekli resmi işlemlerin yapılması gerekmekte

Cafe Açmak İçin KOSGEB
15.03.2019
Cafe açmak, küçük ya da büyük işletme sahibi olmak gibi planlarınız varsa ve bunun için finansal desteğe ihtiyaç duyuyorsanız KOSGEB desteği ve kredi yardımlarınızı kullanabilirsiniz. Devletten alabileceğiniz bu destekler sizin cafe, kafeterya, çay bahçesi gibi işletmeler açmanız için kolaylık sağlayacaktır. Devlet bu işletmelerden birini açmak isteyen herkese "KOSGEB kredisi ile cafe açmak için iş planı" hazırlaması, sunması ve onay alması şartı ile hibe vermektedir. Sizin için önemli olan cafenizin konseptine karar vermektir. İsterseniz sıfırdan kendinize yeni bir tarz ve dekorasyon oluşturabilirsiniz. İsterseniz de bir cafenin bayiliğini alabilirsiniz. KOSGEB kredisi ikisi için de size hibe verebilir.

Cafe Açmak için Gerekli Malzemeler
10.04.2019
Günümüzde birçok kişinin ortak hayali cafe açmak. Hayal etmesi kolay fakat gerçeğe dönüştürüp uygulaması zor bir iş olan cafe işletmeciliği birçok resmi belge, malzeme, sermaya ve orijinal fikirlere sahip olmayı gerektirir. Artık etrafımızda farklı konseptlerde bir süre cafe var. Ayrıca eskiye göre maliyetler de fazla. Ancak tabii ki doğru bir planla kurulan ve iyi bir stratejiyle işletilen bir cafeden oldukça yüksek kazançlar elde edilebilir.

Döner Salonu Açmak
15.05.2019
Türkiye dünyanın döner konusunda en gelişmiş ülkelerinden biri. Hemen hemen her sokak başında bir Dönerci bulmak mümkün. Bu nedenle Türkiye'de Tavuk veya Et Döner Salonu açmak hemen hemen birçok girişimcinin ilgisini çeken bir konu. Bu rehberimizde Döner Salonu açmak için gerekli bütün bilgilere yer vereceğiz.

Yükselen Trend: Yeni Nesil Lokmacı Açmak
15.06.2019
Son dönemde sosyal medyanın etkisiyle birlikte en hızlı yükselen iş trendlerinden biri de Yeni Nesil Lokma Tatlısı'na yönelik cafe, seyyar tezgah ve çeşitli pastaneler.


Uniqe designs for uniqe places...
ADRES

Aşık Veysel Mh. 4001 Sk. No:10 Karabağlar-İzmir
TELEFON

0232 2655100 / 0232 2652100 / 0532 4506092
MAIL

info@polatmutfak.com